in

Yüzdeki sivilceler nasıl doğal olarak yok edilir?

Sivilce olarak da adlandırılan sivilceler , cildinizin yağ bezleri aşırı aktif olduğunda ve gözenekler iltihaplandığında ortaya çıkar. Bazı cilt bakteri türleri sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Sivilceler cildin herhangi bir yerinde görünebilir, ancak en çok yüzde ortaya çıkarlar.

Sivilceler nasıl yok edilir?

Sivilceleri önlemenin bir yolu yoktur. Yine de, sayısını azaltmak ve kontrol altında tutmak için birçok yöntem var. İşte bunlardan 7 tanesi.

Sivilceler nasıl yok edilir?

1. Yüzünüzü uygun şekilde yıkayın

Sivilceleri önlemeye yardımcı olmak için her gün fazla yağı, kiri ve teri temizlemek önemlidir. Yüzünüzü günde ikiden fazla yıkamak sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

Yüzünüzü yıkamak için:

  1. Yüzünüzü ılık suyla ıslatın.
  2. El beziyle değil, parmaklarınızla nazik, dairesel hareketlerle hafif bir temizleyici uygulayın.
  3. İyice durulayın ve nazikçe kurulayın.

2. Cilt tipinizi bilin

Cilt tipi ne olursa olsun herkes sivilceye yakalanabilir. Yağlı cilt sivilceye en yatkın olanıdır. Cildinizin çok fazla yağlı ise bu sebum üreten yağ bezlerinden kaynaklanır.

Sivilceye neden olabilecek diğer bir cilt türü ise karma ciltlerdir. Karma cilt, hem kuru hem de yağlı bölgelere sahip olduğunuz anlamına gelir. Yağlı alanlar, aynı zamanda T bölgesi olarak da adlandırılan alnınız, burnunuz ve çeneniz olma eğilimindedir.

Cilt tipinizi bilmek doğru cilt bakım ürünlerini seçmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, cildiniz yağlıysa, gözenekleri tıkamayacak şekilde formüle edilmiş, komedojenik olmayan ürünleri seçin.

3. Cildi nemlendirin

Nemlendiriciler cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Ancak birçok nemlendirici, cildi tahriş edip sivilceye neden olabilecek yağ, sentetik koku veya diğer bileşenler içerir.

Sivilceleri önlemeye yardımcı olmak için kullanın Yüzünüzü yıkadıktan sonra veya cildiniz kuruduğunda kokusuz, komedojenik olmayan nemlendiriciler kullanmalısınız.

4. Susuz kalmayın

Susuz kalırsanız, vücudunuz cildinizin yağ bezlerine daha fazla yağ üretmeleri için sinyal verebilir. Ayrıca cildinize donuk bir görünüm verir ve iltihaplanma ve kızarıklığı artırır.

Vücudunuzun yeterince su almasını sağlamak için her gün en az 8 bardak su için.

5. Makyajı sınırlayın

Sivilceleri kapatmak için makyaj kullanmak cazip geliyor olabilir. Ancak, bunu yapmak gözenekleri tıkayabilir ve daha fazla sivilceye neden olabilir.

Makyaj yaparken yağlı, ağır fondöten kaçının ve komedojenik olmayan, şeffaf ve kokusuz ürünler kullanın.

Yağlı şampuanlar, vücut şampuanları, tıraş kremleri ve saç şekillendirme ürünlerinin tümü sivilceye neden olabilir. Sivilceyi önlemeye yardımcı olmak için yağsız, komedojenik olmayan seçenekleri seçin.

6. Yüzünüze dokunmayın

Elleriniz gün boyunca sürekli olarak kir ve bakterilerle karşılaşır. Ve yüzünüze her dokunduğunuzda, gözenekleri tıkayan bu kirliliklerin bir kısmı cildinize geçebilir.

Bu yüzden ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve yüzünüze mümkün olduğunca az dokunmaya çalışın.

7. Güneşe maruz kalmayı sınırlayın

Güneşe sık sık maruz kalmak cildi kurutur ve bu da zamanla daha fazla yağ üretmesine ve gözenekleri tıkamasına neden olur.

Cilt kanserini önlemeye yardımcı olmak için güneş kremi kullanmak önemlidir. Ancak birçok güneş kremi yağlıdır. Hem güneş hem de sivilce koruması için komedojenik olmayan, yağsız bir güneş kremi kullanın.

İLGİLİ HABER
Sevgiliye Uzun Doğum Günü Mesajları
Valorant Hata Kodu 138

Valorant Hata Kodu 138 | Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

Stres Cildi Nasıl Etkiler?

Stres Cildi Nasıl Etkiler? | Stresin Cildiniz Üzerindeki Etkilerini Azaltmanın Yolları