Yurtdışı Nasıl Yazılır? Yurt Dışı Bitişik mi Ayrı mı?

  • Whatsapp
yurtdisi nasil yazilir

Yurtdışı nasıl yazılır? diye merak edenlerin ilk adresi Google oluyor. Vatandaşlar Google ile kelimelerin doğru yazımını öğreniyor. Google’da yazımı en çok araştırılan kelimelerden biriside yurt dışı kelimesidir. İnsanlar yurt dışı kelimesinde en çok bitişik mi ayrı mı diye merak ediyor.

Loading...
yurtdisi nasil yazilir

Türkçe’mizde bazı kelimelerin yazılışları karıştırılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de “yurtdışı- yurt dışı” ikilisidir. Peki yazım kurallarına göre, TDK’ya göre yurtdışı nasıl yazılır? Yurt dışı ayrı mı yazılıyor yoksa birleşik mi yazılıyor? Yurtdışı nasıl yazılır? Birleşik ve ayrı yazılan kelimeler nelerdir?

Yurtdışı Nasıl Yazılır? TDK’ya Birleşik mi Yazılır? Ayrı mı Yazılır?

  • Doğru yazılışı : Yurt dışı (Ayrı yazılır)
  • Hatalı yazılışı : Yurtdışı

Türk Dil Kurumu’na göre “Yurdun sınırları dışında kalan.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı ‘yurt dışı‘ şeklinde ayrıdır. Yani TDK‘ya göre kelime ayrı yazılmaktadır. Fakat bazı yerlerde birleşik yazıldığı da olmaktadır. Ama TDK’nın resmi sitesine göre birleşik yazım hatalı yazılıştır. Doğrusu yurt dışı şeklinde olan ayrı yazılış olmaktadır.

Loading...

Yurt Dışı Kelimesi Cümle İçinde Nasıl Kullanılır?

Yurt dışı kelimesini cümle içerisinde örneklendirmek gerekirse;

  • ‘’Yurt dışına gitmek istiyorum’’
  • ‘’Yurt dışındaki ülkeler bizi kıskanıyor’’
  • ‘’Akrabalarımın yurt dışında bir düzenleri var o yüzden cennet ülkemize gelemiyorlar’’
  • ‘’Bu mallar yurt dışından geldi’’

Yurt Dışı Nedir?

Yurt dışı kelimesi ‘Yurt sınırları dışında olan, yurt sınırları dışındaki her yer.’ şeklinde tabir edilebilmektedir. Doğru yazılışı üzerinden farklı cümleler içerisinde kullanabilirsiniz.

Related posts