in

Yazılıma hangi dille başlanmalı? Önce hangi programlama dilini öğrenmelisiniz?

Kod yazmayı öğrenmeyi düşünüyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Eğer sizde “Önce hangi programlama dilini öğrenmeliyim?” sorusunu soruyorsanız bu haberimizi okumaya devam edin.

Sektör hızla değişiyor. 600’den fazla olası dil arasından seçim yapmak ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak çok zor olabilir. Durum böyle olunca bizde bu makalenin geri kalanında, kendiniz için en iyi ilk programlama dilini nasıl seçebileceğinizi anlattık.

Yazılıma hangi dille başlanmalı?

İlk önce hangi programlama dilini öğrenmeniz gerektiği sorusunu yanıtlamaya başlamadan önce, ele almak istediğimiz birkaç hızlı soru var.

Yazılıma hangi dille başlanmalı?

Programlama dilleri nelerdir?

İlk olarak hangi programlama dilini öğreneceğinize karar vermeye çalışıyorsanız, ilk adım ilk olarak bir program dilinin ne olduğunu anlamaktır. Kısa cevap, programlama dilinin ne olduğuna ilişkin yakın tarihli bir blog gönderisinde tanımlandığı gibi , “programlama dilleri, bilgisayarların izleyeceği talimatlar yazmak için kullandığımız araçlardır” şeklindedir.

Ya yanlış programlama dilini seçersem?

İlk programlama dilinizi öğrenmeye başlamadan önce, hangi dili seçerseniz seçin, değerli beceriler öğreneceğinizi bilmeniz de önemlidir. Yanlış dili seçmek gibi bir şey gerçekten yok .

Programlama dilleri yüzeyde farklı görünebilir, ancak birçok ortak yönleri vardır. Benzer kalıpları ve yapıları paylaşırlar ve bir dili öğrenerek, gelecekte diğer programlama dillerini öğrenmenize yardımcı olacak anahtar kodlama kavramlarıyla tanışacaksınız. İlk programlama dilinizi bir kez seçtikten sonra – hangisini seçerseniz seçin – diğerlerini öğrenmek daha kolay olacaktır.

İLGİLİ HABER
Yeni Platform Olan Doğru mu? Uygulaması Nedir?

Ayrıca, bir yazılımcının kariyeri boyunca farklı türden sorunları çözmeleri istendiğinden farklı diller arasında geçiş yapmasının gerektiğini de bilmelisiniz. Seçtiğiniz ilk programlama dilini kullanmaya kesinlikle bağlı değilsiniz. Bu nedenle, en iyi programlama dilini öğrenip öğrenmediğinize odaklanma konusunda fazla endişelenmeyin . Bunun yerine, o temel bilgiyi hangi dili seçerseniz seçin edinmeye odaklanın.

Hangi programlama dilini öğrenmelisiniz?

Artık bu konuda bilgi edindiğinize göre, hangi programlama dilini seçmeniz gerektiğine karar vermenin zamanı geldi. Bu kararı verirken gidebileceğiniz birkaç yol var. Birincisi, hedefinize göre bir programlama dili seçmek ve ikincisi, endüstride en çok talep gören veya popüler olana göre bir programlama dili seçmektir.

Hedefleriniz için en iyi programlama dilini bulmak

Neden bir programlama dili öğrenmek istiyorsunuz? Sadece eğlence için mi programlıyorsunuz? Kodlamanın nasıl bir şey olduğunu merak mı ediyorsunuz? Belirli bir şey inşa etmeye veya yeni bir iş bulmaya mı çalışıyorsunuz? Bu soruyu yanıtlamak, başlamak için en iyi dilin hangisi olabileceği konusunda bir fikir edinmenin harika bir yoludur.

Sadece eğlence için öğreniyorsanız, istediğiniz herhangi bir dili seçin! Yeni başlayanlar için bazı popüler diller arasında HTML, CSS, JavaScript veya Python bulunur. Aşağıdaki bölümde bunlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kodlama yolculuğunuzun en başındaysanız, HTML ve CSS gibi temel biçimlendirme dillerini öğrenebilirsiniz. Bu ikisi, ön uç web geliştirme için gereklidir ve yalnızca bazı etkileşimli öğeler ekleyerek çekici web sayfaları tasarlamak için kullanılabilir.

HTML ve CSS öğrenmek, sıfırdan web siteleri oluşturmak isteyenler için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. HTML / CSS’ye aşina olduğunuzda, web sitenize ihtiyaç duyduğu işlevselliği sağlamak için JavaScript, Node veya React gibi dillere geçebilirsiniz.

İLGİLİ HABER
Netflix artık dizileri ve filmleri size sormadan telefonunuza indirecek

Verileri analiz etmek mi istiyorsunuz? Verilere erişim konusunda yardım arıyorsanız SQL harika bir seçenektir ve Python ve R, veri görselleştirme için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ruby, JavaScript ve Python, ise işleri otomatikleştirmek için kullanışlıdır.

Bir kariyer geçişi yapmak veya yeni bir iş bulmak istiyorsanız, ilgilendiğiniz sektördeki insanlarla konuşun. Mobil geliştirme, web tasarımı, veri bilimi, BT, yapay zeka veya başka bir sektörle ilgileniyorsanız , bu topluluklardaki insanlara ulaşın ve onlara aklınızdaki soruları sorun. Hangi dilleri kullanıyorlar ve ne ile başlamayı öneriyorlar? gibi sorular sorabilirsiniz.

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Oscar Adaylığını Hak Eden En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Instagram hesabı nasıl kapatılır?

Instagram Hesabınızı Nasıl Kapatırsınız? 2021