in

WordPress Nedir ve Ne İşe Yarar? WordPress Nerelerde Kullanılır?

Bir web sitesi kurmayı planlıyorsanız muhtemelen WordPress terimiyle karşılaşmışsınızdır. WordPress internetteki en popüler araçlardan birisidir. Ama, bu tam olarak ne demek oluyor? WordPress nedir, maliyeti nedir ve nasıl çalışır? İşte WordPress hakkında bilmeniz gereken her şey ve onu ne için kullanabileceğiniz.

WordPress Nedir?

WordPress bir içerik yönetim sistemidir, bir web sitesinde makaleler ve medya yayınlamak için bir araçtır. Ayrıca Mart 2021 itibariyle, ilk 10 milyon web sitesinin yüzde 40,5’inden fazlası WordPress kullandığı açıklandı.

WordPress Nedir

WordPress’in geliştiricileri Matt Mullenweg ve Mike Little, WordPress’i GPLv2 lisansıyla yayınlamıştır. Bu, WordPress’in ücretsiz ve açık kaynak olduğu anlamına gelir.

WordPress’in iki temel öğesi vardır: ön uç (bir web sitesini ziyaret ettiğinizde gördüğünüz şey) ve arka uç. WordPress, yazıları, resimleri ve diğer medya öğrelerini web’de yayınlamak için sezgisel bir kullanıcı ara yüzü sağlayarak bunu kolaylaştırmaktadır.

WordPress’de paylaşımda bulunmak, bir Facebook gönderisi yazmak veya LinkedIn’de istihdam durumunuzu paylaşmak kadar basit. Bir domaine ve uygun web barındırma hizmetine sahip olduğunuz sürece, WordPress sitenizi açabilirsiniz.

WordPress Nerelerde Kullanılır?

Her türden web sitesini WordPress ile yönetebilirsiniz. Varsayılan olarak, WordPress gönderileri ve sayfaları içerir. Gönderiler, normal blog gönderilerine yöneliktir; sayfalar, güncel içerikten ziyade bilgi amaçlı, sabit içerik olarak daha kullanışlıdır. HTML’de yazabileceğiniz ve bir sunucuya yükleyebileceğiniz bir web sitesi “statik” olarak adlandırılırken, WordPress içeriği depolamak ve sunmak için bir veritabanına ihtiyaç duymaktadır. Buna “dinamik site” denir.

WordPress Nedir

Dediğimiz gibi varsayılan olarak WordPres, blog ve sayfalar ile birlikte gelir. Ancak WordPress size geniş bir eklenti koleksiyonuyla işlevselliği genişletme seçeneği sunar. Bu eklentiler, WordPress Foundation, Matt Mullenweg’s Automattic ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından üretilmektedir.

Bazı eklentiler biçimlendirme seçenekleri eklerken veya web sitesi performansını iyileştirmenize yardımcı olurken, diğerleri WordPress sitesinin nasıl kullanıldığını iyileştirebilir veya değiştirebilir:

  • Bir çevrimiçi mağaza kurmak istiyorsanız, WooCommerce gibi bir e-ticaret eklentisi kurabilirsiniz.
  • Podcast yayıncıları için, Simple Podcast Press gibi bir podcast yönetim eklentisi kullanabilirsiniz.
  • Çevrimiçi bir topluluk mu kurmak istiyorsunuz? bbPress forum yazılımı eklentisi iyi bir seçenektir.
  • Ayrıca MemberPress gibi premium eklentilerle blogunuzda üyelere özel bir web sitesi de oluşturabilirsiniz.
İLGİLİ HABER
Twitter Hassas İçerik Nasıl Açılır? Android ve iPhone

WordPress Kullanmanın Maliyeti Nedir?

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki ayrıma dikkat etmek önemlidir.

  • WordPress.org , WordPress’in indirilebilir sürümünü barındırır. Bu, yerel olarak veya çevrimiçi olarak barındırılan bir web sunucusuna yüklenebilir ve kullanımı ücretsizdir. Kendi WordPress kurulumunuzu çalıştırmak istediğiniz herhangi bir temayı kullanmanıza, uyumlu eklentileri kurmanıza ve kendi URL’nizi kullanmanıza olanak tanır.
  • WordPress.com, Bu Automattic’e ait bir barındırma hizmetidir. Önceden yüklenmiş ve kullanıma hazır ücretsiz bir WordPress web sitesi sunar. Ancak, hizmet için ödeme yapmazsanız, sitenizi kendi URL’nizle kullanamazsınız. Ayrıca, onaylanmış temalar ve eklentilerle sınırlısınızdır.

Yani: WordPress’i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz, ancak tam işlevsellik için bir hosting ayarlamanız gerekir.

PUBG Mobile, 1 Milyondan Fazla Oyuncuyu Banladı

PUBG Mobile, Hileyle Mücadele Politikalarına Uymadıkları İçin 1 Milyondan Fazla Kullanıcıyı Banladı

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı? Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı? Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı mı?