in

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı? Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Şarj edilebilir piller zaman içinde yavaş yavaş kapasite kaybeder (kullanmasanız bile). Düzenli kullanımın ilk yılından sonra bir kapasite düşüşü fark edeceksiniz. Çoğu kişi için, iki yıldan sonra telefonunun bataryası ile tek bir şarjla bütün bir günü geçirmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Üreticiler, akıllı telefonların kullanım ömrünü “pil şarj döngüleri” aracılığıyla belirler. Şarj döngüsü, pilin yüzde 0’dan yüzde 100’e kadar şarj edilmesi ve ardından yüzde 0’a kadar boşaltılması olarak tanımlanır. Beklenen şarj döngüsü sayısı, pilin kapasite kaybetmeye başlamadan önce kaç tam döngü yapabileceğini size söyleyecektir.

Şarj edilebilir teknolojinin çoğunda Lityum-İyon (Li-Ion) piller kullanılır. Akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, Tesla’larda ve hatta motorlu testerelerde bir tür Lityum İyon pil bulabilirsiniz.

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı? Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

En popüler Li-Ion pil 18650’dir. Bu, kabaca yüzde 75 kapasiteye düşürülmeden önce 300 ila 500 arasında tam şarj döngüsü demektir. Eğer bu şarj döngüsünü geçerseniz bataryanızın eskidiğini hissetmeye başlarsınız.

Lityum İyon Neden Eskir?

Piliniz, düzenli olarak yüzde 80’i aştığında ve yüzde 20’nin altına düştüğünde pil ömrünüz daha çabuk tükenir. 

Pil ömrünüzü uzatmak için aşırı kullanımdan kaçının. Yüzde 100 şarjdan Yüzde 0 şarja tek bir tam döngü denir. Yüzde 20 ila 80 arasında kısmen şarj edip deşarj ederek, pil ömrünüzde gözle görülür bir düşüşe ulaşmadan önce 1.000 tam döngü veya daha fazlasını elde edebilirsiniz. Bu neredeyse üç yıllık bir süreye denk gelmektedir.

Akıllı Telefonunuzun Piline Nasıl Bakmalısınız?

Peki, cihazınızın piline nasıl bakmalısınız? Telefonunuzu uyurken fişe takmak gibi bazı kötü alışkanlıklar edinmiş olabilirsiniz. Neyse ki, bu alışkanlıkları düzeltmek çok zaman ve çaba gerektirmiyor.

Neden Telefonunuzu Gece Şarj Etmemelisiniz?

Cihazınızı şarj etmek bir saat sürebilir, ancak uyurken fişini takılı bırakmak, telefonunuzun şarj cihazına çok daha uzun süre bağlı olduğu anlamına gelir. Bu şarj süresi, önerilen yüzde 80’lik şarjın üzerindedir. Durum böyle olunca pil ömrünüz daha çabuk tükenir.

Uzun süreli şarj işlemi ayrıca, pilinizin doğal olarak azalmasına neden olan yüksek bir sıcaklığa neden olabilir. Aşırı durumlarda da tehlikeli olabilir – özellikle telefonunuzu yastığınızın altında tutarsanız.

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı? Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Hava akışının olmaması yalnızca pilinizin zarar görmesi anlamına gelmez, aynı zamanda yangın riskini de artırır.

Pilinizin Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Peki, akıllı telefonunuzun pilinin ömrünü nasıl uzatabilirsiniz? İşte bazı basit ipuçları.

  1. Pilinizi yüzde 20 ila 80 arasında tutun.
  2. Telefonunuzu gece şarj etmeyerek pil ömrünüzü arttırın.
  3. Cihazınızı oda sıcaklığında tutarak aşırı sıcaklıklardan kaçının.
  4. Gereksiz hizmetleri kapatarak cihazınızın pil tüketimini azaltın. 

İLGİLİ HABER
Türk Telekom Sil Süpür Çıkmıyor! Sil Süpür Gözükmüyor Hatası Çözümü
WordPress Nedir ve Ne İşe Yarar? Wordpress Nerelerde Kullanılır?

WordPress Nedir ve Ne İşe Yarar? WordPress Nerelerde Kullanılır?

Your Honor 2. sezon ne zaman

Your Honor 2. Sezon Ne Zaman? | 2. Sezon Olacak mı?