in

Oscar Adaylığını Hak Eden En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Şimdiye kadar yapılmış ilk bilim kurgu filmi 1902’de ‘La Voyage Dans la Lune’du. Açıkçası, o zamandan beri film yapım dünyasında çok şey değişti. Bilim kurgu hikayelerinin anlatılma biçiminde tamamen devrim yaratan bir şey, özel efektlerin icadı olmalıdır. Aslında, görsel efektler bilim kurgu imparatorluğunun şu anda üzerinde durduğu yapı taşı haline geldi. İzleyicilerin ilgisi arttıkça, film yapımcıları bilimsel fikirlere ve bu filmlerin yapımına yaklaşımlarında daha cesurlaşmaya başladı.

Bilim her zaman insanları büyülemiştir. İnsanlığın ortaya çıkışından bu yana, sürekli olarak bu dünyanın nasıl işlediğini ve hayatımızı nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi anlamaya çalıştık. Sonuç olarak, bilimin sınırlarını da zorlamaya devam ettik. Sinema, insan ve bilim arasındaki bu ilişkiyi anlamıştır. Film yapımcılarının bilim ve onun güzel eserleri hakkında filmler yapmaktan çekinmedikleri gerçeğinden bu açıkça anlaşılıyor. 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2021

Bilimde kök salmış kurgusal bir hikaye sunmak, hem yönetmenleri hem de izleyicileri her zaman büyülemiştir. Bu yüzden her yıl bir dizi bilim kurgu filmi yayınlanıyor ve gişede çok başarılı oluyor. Bilim kurgu filmlerine ilgi duyuyorsanız, doğru yerdesiniz. Çünkü bugün izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri listesini sizlere sunacağız.

Frequencies (IMDb: 6,8)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Sizler için hazırladığımız en iyi bilim kurgu filmleri listemizin başında 2013 yapımı Frequencies filmi yer alıyor.

Alternatif bir evrende geçen “Frekanslar”, insanların belirli “frekansları” yaydığı bir dünyanın resmini çiziyor. Daha yüksek frekanslı olanların yaşam şansı daha yüksektir. Bu insanlar duygularından daha uzaktır ve sevgiyi hissedemedikleri söylenir, bu da onları başarıya daha da götürür. Düşük frekanslı insanlar ve dolayısıyla “düşük doğanlar” olarak adlandırılan insanlar, güçlü duygulara karşı daha fazla yatkınlığa sahiptirler, bu da sevgiye sahip olabilecekleri ancak çok başarılı olamayacakları anlamına gelir. Bu fark aynı zamanda yüksek ve düşük frekanslı insanların karışamayacağı anlamına da gelir. Film, bu hikaye üzerine kuruludur.

Annihilation (IMDb: 6,8)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu yönetmenleri arasında ortaya çıkan bir başka isim de Alex Garland’dır. ‘The Beach’ gibi çok satan romanlar yazdıktan sonra dikkatini ’28 Days Later ‘,’ Sunshine ‘ve’ Never Let Me Go ‘gibi filmlerin senaryolarını yazmaya yöneltti. Bu listede yer alan bir başka bilimkurgu mücevheri olan ‘ Ex Machina ‘ ile yönetmen koltuğuna yükseldi ve macerasına Jeff VanderMeer’in ‘ Annihilation ‘ uyarlamasıyla devam etti . 

İLGİLİ HABER
+ 18 Diziler | Cinselliğin Dozunun Kaçtığı Yabancı Diziler

Film, uzaylı bir varlık tarafından ele geçirilen karantinaya alınmış bir bölgeye giren bir grup kadın bilim insanını konu alıyor. Film de Natalie Portman , Jennifer Jason Leigh , Tessa Thompson , Gina Rodriguez ve Oscar Isaac rol alıyor. Filmi buradan izleyebilirsiniz .

10 Cloverfield Lane (IMDb: 7,2)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2021

Bu listemizin bir diğer yapımı ise son yıllarda yapılmış en iyi bilim kurgu filmleri listelerinde yer almayı başarmış 2016 çıkışlı 10 Cloverfield Lane filmi.

Başrollerini Mary Elizabeth Winstead , John Goodman ve John Gallagher Jr.’ın paylaştığı ’10 Cloverfield Lane ‘ bir kazayla başlıyor. Bir araba kazasından kurtulan bir kadın, bir zincirle yere bağlı bir bodrum katında uyanır. Orta yaşlı bir adam, dışarıdaki dünyanın havadaki bir virüs tarafından yok edildiğini söyler. Onu hayatını kurtardığına ikna eder ve olaylar başlar.

Ad Astra (IMDb: 6,5)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Nerede olduğu hala bir gizem olan maceracı bir adam hakkında biyografik bir drama yaptıktan sonra James Gray, uzun zaman önce ortadan kaybolan babasının nerede olduğunu bulmak için bir adamın derin uzaya macerasını izleyen bir bilim kurgu filmiyle geri döndü. 

Hikayeyi yönlendiren diğer bir faktör, güneş sisteminde bildiğimiz şekliyle yaşamı yok edebilecek yaklaşan bir tehdittir. Bir baba-oğul dinamiğine odaklanan film, seyirciyi cezbetmek için çarpıcı görseller kullanıyor. Tommy Lee Jones , Liv Tyler , Donald Sutherland ve Ruth Negga gibi oyuncular tarafından desteklenen filmde Brad Pitt başrolde.

Edge of Tomorrow (IMDb: 7,9)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bu listede daha da ileri giderek, zamanın bilim kurguda sadece döngüler biçiminde değil, zamanın ne kadar önemli bir rol oynadığını göreceksiniz. ‘ Yarının Sınırı ‘ tam da bununla ilgili. 

Başrollerini Tom Cruise ve Emily Blunt’ın paylaştığı film , insanların uzaylı bir türden kaybedilen bir savaşa girdiği bir dünyada geçiyor. Savaş tecrübesi olmayan bir adam, en hareketli bölgelerine atılır ve hayatına mal olan bir karşılaşmanın ardından zamanda geri dönme yeteneğini keşfeder.

The Martian (IMDb: 8,0)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

İzlerken nefesinizi kesecek bilim kurgu filmi mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse 2015 yapımı The Martian filmi tam size göre.

Devam edecek neredeyse hiçbir şeyin olmadığı bir gezegende hayatta kalmak için ne gerekiyor? Andy Weir’in aynı adlı romanından uyarlanan ve Ridley Scott’ın yönettiği ” The Martian ” bize yabancı bir gezegende bir adamın becerikliliğini gösteriyor. 

Snowpiercer (IMDb: 8,0)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Dünyamız şu anda bir iklim kriziyle karşı karşıya ve yakında felaket bir hal alacak. Geri dönüşü olmayan o noktaya ulaştığımızda, bizi kurtaracak bir şey yok. Şimdi sorumluluk almazsak, kıyametimizi kabul edip unutulmaya da teslim olacağız. 

İLGİLİ HABER
Şu Anda Netflix'teki En İyi Bilim Kurgu Dizileri

‘ Snowpiercer ‘ filmi de tam bu konuyu ele alıyor. Dünyanın yükselen küresel ısınma tehdidiyle karşı karşıya kalmasıyla, bilim adamları buna karşı koymanın bir yolunu buldular. Ancak, geri teper; sıcaklık önemli ölçüde azalır ve Dünya başka bir buzul çağına girer. İnsanlığın tek kalıntıları, Dünya’nın çevresini dolaşan ve sürekli çalışan bir trendedir. Filmi buradan izleyebilirsiniz .

Stres Cildi Nasıl Etkiler?

Stres Cildi Nasıl Etkiler? | Stresin Cildiniz Üzerindeki Etkilerini Azaltmanın Yolları

Yazılıma hangi dille başlanmalı?

Yazılıma hangi dille başlanmalı? Önce hangi programlama dilini öğrenmelisiniz?