Olağanüstü Nasıl Yazılır? Olağan üstü Birleşik mi, Ayrı mı? TDK

  • Whatsapp
olaganustu-nasil-yazilir

Olağanüstü nasıl yazılır? Sorusu internet dünyasında en çok araştırılan konulardan birisidir. Yazım kuralları denilince vatandaşlar en çok olağanüstü kelimesinin doğru yazımını merak etmektedir. Olağanüstü mü olağan üstü mü sorusuna TDK cevap vermiştir. Türk Dil Kurumunun web sitesinde olağanüstü birleşik mi ayrı mı sorusunun cevabı paylaşılmıştır.

Loading...

Yazım kuralları konusunda en çok merak edilen konulardan biri de birleşik kelimelerin yazılışlarıdır. Bazı kelimelerin ayrı, bazı kelimelerin ise bitişik yazılması durumunda acaba hangisi birleşik, hangisi ayrı yazılıyordu sorusu ortaya çıkıyor. TDK sözlüğü sitesinde kelimelerin doğru kullanımları paylaşıyor. Olağanüstü nasıl yazılır? Olağanüstü yazılışı TDK: Olağanüstü mü, olağan üstü mü yazılır?

Olağanüstü Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Olağanüstü Mü, Olağan üstü Mü? Olağanüstü Doğru Yazılışı

TDK sözlüğü içerisinde “olağan üstü” araması yapan kişiler “bu sözcük bulunamadı” uyarısı ile karşı karşıya kalıyor. Yani Türk Dil Kurumu’na göre olağanüstü kelimesi birleşik olarak yazılır. Sonuç olarak “olağanüstü” kelimesinin ayrı yazılması yanlıştır.

  • Doğru yazılışı : Olağanüstü (Birleşik yazılır)
  • Hatalı yazılışı : Olağan üstü

Olağanüstü Kelimesi Cümle İçinde Nasıl Kullanılır?

  • “Bazı kentlerin, insanın üstünde olağanüstü bir etkisi oluyor.”
  • “İlk önemli dedikodu, olağanüstü vergiler yüzünden çıkmış.”
  • “Kadın milletinin bu gibi ince hesaplarda olağanüstü bir kabiliyeti var.”

Olağanüstü Kelimesi Anlamı Nedir?

Olağanüstü kelimesi ‘Alışılmıştan, benzerlerinden farklı olan.’ şeklinde tabir edilebilmektedir. Doğru yazılışı üzerinden farklı cümleler içerisinde kullanabilirsiniz.


Yarınki Nasıl Yazılır?

Loading...

Hemde Nasıl Yazılır?

Yurtdışı Nasıl Yazılır?

Hâlâ Nasıl Yazılır?

İyi ki Nasıl Yazılır?

Related posts