Norovirüs Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

  • Whatsapp
norovirus

Norovirüs gerçekleri: Ölümcül Coronavirüs ile mücadele ettikten sonra, Birleşik Krallık şimdi bir norovirüs salgını ile uğraşıyor. Halk sağlığı uzmanları, tüm yaş gruplarındaki insanların yeni yayılan virüse karşı savunmasız olduğunu söylüyor.

Loading...

Birleşik Krallık’ta Yayılan Norovirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

norovirus

1) İlk Norovirüs vakası Mayıs ayında rapor edildi ve o zamandan beri PHE’ye göre İngiltere genelinde 154 hastalık vakası kaydedildi.

2) Resmi verilere göre virüsten en çok kreşlerde ve çocuk bakım tesislerinde bulunan okul öncesi çocuklar etkilendi .

3) 31 Mayıs ve 4 Temmuz arasında Birleşik Krallık’ta norovirüs oranları 105’ten 236’ya iki katına çıktı. Bunlar arasında enfekte olanların yüzde 65’i kreşlerde veya okullarda, yüzde 30’u ise bakım evlerindeki kişilerdir.

4) Norovirüs virüs, enfekte olmuş bir kişiden başkalarına çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılır.

5) Bir kişi norovirüs bulaşmış bir nesneye veya yüzeye dokunur ve ardından ağzına dokunursa, norovirüs kapma olasılığı yüksektir.

Loading...

6) Uzmanlara göre enfeksiyon normalde kış aylarıyla ilişkilidir. Ancak, vakalar şu anda normalden daha yüksek. Bu, yetkililerin İngiltere’deki yeni salgın uyarısını yayınlamasına neden oldu.

7) İshal, kusma, mide bulantısı ve mide ağrısı, norovirüs enfeksiyonunun en sık görülen semptomlarıdır.

8) Tıpkı koronavirüs gibi norovirüs de bazı kişilerde asemptomatiktir.

9) Norovirüsten korunmak için kişinin sık sık ellerini yıkaması, yemekten önce meyve ve sebzeleri durulaması ve hasta olduğunda en az iki gün evde kalması gerekir.

10) Norovirüs bulaşmış kişiler başkaları için yemek hazırlamaktan kaçınmalıdır.

Related posts