in

Şu Anda Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Bilim bize bu dünyadaki olasılıkların sınırsız olduğunu ve bilim adamlarının her gün tarihin akışını değiştirecek bir şeyi keşfetmeye çalıştığını göstermiştir. Bilim sürekli gelişiyor ve bize olasılık seçenekleri gösterdiği için gelecekte neler yapabileceğimizi düşünerek hayal gücümüz geliştiriyor. 

Bilim, bugün tüm dünyayı yüz yıl öncesinden tamamen farklı bir yer haline getirdi. Bilimsel çalışmanın olanaklarını kurgulayan hikayeler olan bilimkurgu, uzun zamandır popülerliğini koruyor. Mary Shelley’nin ikonik kitabı ‘Frankenstein’ ilk bilim kurgu romanı olarak kabul edilir. Daha sonra, türün sınırlarını zorlayan HG Wells ve Arthur C. Clarke gibi yazarlar arasında giderek daha popüler olmaya başladı.

Filmler daha sonra geldiğinde, Fransız yönetmen Georges Méliès, 1902 gibi erken bir tarihte, ‘Aya Yolculuk’ anlamına gelen ‘Le Voyage Dans la Lune’ adlı bir bilimkurgu filmi yaptı. Bilim kurgu çılgınca popüler bir tür olduğu için, son zamanlarda çok sayıda bilimkurgu temalı film ve TV şovu yapıldı.

Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Bilimsel gelişmelere dayanan harika hikayeler yaratmanın yanı sıra, bazı bilim kurgu filmleri ve TV şovları bizlere kontrol edilmezse potansiyel tehlikenin yakın olduğunu gösteriyor. İşte, Netflix’te şu anda izlenebilecek gerçekten en iyi bilim kurgu dizilerinin listesi:

Sense8 (2015-2018)

Netflix en iyi bilim kurgu dizileri

Dünyada birbirinin zihninde yaşayan insanlar var mı? Bu sansasyonel diziyi izlerken hemen aklınıza gelen soru bu. ‘Sense8’, birbirine garip şekillerde bağlanan ve birbirlerinin duygularını, duygularını ve zihinlerinde olup bitenleri hissedebilen sekiz kişinin hikayesini anlatıyor. Dizide düşmanlara karşı hayatta kalmayı ve birbirlerine yardım etmeyi nasıl başardıklarını görüyoruz. Ayrıca bu hissin kalıcı olarak durdurulabileceği yolları bulmaya çalışırlar. 

Yaratıcılar: J. Michael Straczynski, Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Başrolleri: Bae Doona, Jamie Clayton, Tina Desai | Tüm oyuncuları ve ekibi görün »

Stranger Things (2016 -)

Netflix en iyi bilim kurgu dizileri

‘Stranger Things’, ikinci sezonun yayınlanmasının ardından en popüler Netflix orijinal dizisi oldu. Dizi, bir grup bilim insanının bir deney yürüttüğü Hawkins adlı küçük bir Amerikan kasabasında geçiyor. Upside Down olarak adlandırılan başka bir boyuta bir kapı açmak için onu kullanan babası tarafından Eleven adlı küçük bir kız belli bir şekilde büyütülmüştür. 

İLGİLİ HABER
İzlenmesi Zor Filmler | En Rahatsız Edici Filmler

Bununla birlikte, bilim adamları Upside Down’a giden geçidi kapatmaya çalıştıklarında, tamamen kapatamazlar ve oradaki ölümcül canavarlar gerçek dünyaya girerler. Diziile ilgili benzersiz olan bir şey, çocuk kahramanların kullanılması ve bu aktörlerin her biri harika bir performans sergilemesi.

Başrolleri: Matt Duffer, Ross Duffer
Yıldızlar: Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder | Tüm oyuncuları ve ekibi görün »

The Rain (2018 -)

Netflix en iyi bilim kurgu dizileri

Listemizin üçüncü sırasında son zamanlarda yapılan en iyi bilim kurgu dizisi olan 2018 yapımı The Rain dizisi yer alıyor.

‘The Rain’, bir bilim kurgu ile kıyamet sonrası bir toplumun birleşimidir. Dizi ölümden kaçmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Dizide ölüm, gösterinin dayandığı İskandinav ülkeleri nüfusunun çoğunu şimdiden öldüren, tehlikeli bir virüs taşıyan bir yağış olarak ortaya çıkmıştır. 

Dizi hayatta kalan sadece birkaç kişi kaldı ve aralarında dizinin baş karakterleri de vardır. Başroller bilim insanı olan ve onlara virüs için bir çözüm ya da tedavi sağlayabilecek babalarını aramak zorundadırlar. 

Yaratıcılar: Jannik Tai Mosholt, Christian Potalivo, Esben Toft Jacobsen
Oyuncular: Alba August, Lucas Lynggaard Tønnesen, Mikkel Boe Følsgaard | Tüm oyuncuları ve ekibi görün »

The OA (2016 -)

Netflix en iyi bilim kurgu dizileri

OA, esaretten kaçan Prairie Johnson adında bir kızın hikayesidir. Ancak kız kaybolmasından önce ve sonra çok önemli iki değişiklik oldu. Ortadan kaybolduğunda kördü ve şimdi mükemmel bir görüşe sahip. İkincisi, artık eski adıyla seslenilmekten hoşlanmıyor, ve OA adını tercih ediyor. 

Bu dizinin hikayesi oldukça karmaşık ve anlaşılması için diziyi izlemeniz gerekiyor. Dizinin sinematografisi ve oyunculuğu da oldukça etkileyici.

Yaratıcılar: Zal Batmanglij, Brit Marling
Başrolleri: Brit Marling, Jason Isaacs, Scott Wilson | Tüm oyuncuları ve ekibi görün »

Maniac (2018)

Netflix en iyi bilim kurgu dizileri

Dizinin karakterleri sırasıyla Annie Landsberg ve Owen Milgrim olarak adlandırılıyor. Her ikisinin de hafif psikolojik sorunları var. Annie sınırda kişilik bozukluğundan muzdaripken, Owen şizofreni kurbanı olmuştur. Karakterler isteyerek, birbirleriyle benzersiz bir şekilde bağlantı kurduklarını gördüğümüz tıbbi bir deneyde yer alırlar. 

Hapla tetiklenen rüyalar olarak bilinen aşamalara girerler ve rüyaları birlikte paylaşırlar. Her birinin farklı bir adı, kişiliği ve kimliği olduğu bu tür iki rüya görürler. Bu fikri ortaya atan şirket, bunun akıl hastalığının tedavi edilebilmesi için mümkün olan en iyi yol olduğuna inanıyor. Ama bu göründüğü kadar kolay mı? 

İLGİLİ HABER
İzlemeden Geçmemeniz Gereken Netflix Film Önerileri 2021

Pek çok eleştirmen şovu övdü ve bazıları onu 2018’in en iyi bilim kurgu dizisi olarak nitelendirdi. Sinematografi, prodüksiyon tasarımı, ve oyunculuk, eleştirmenler tarafından çok beğenildi.

Yaratıcılar: Cary Joji Fukunaga, Patrick Somerville
Başrolleri: Jonah Hill, Emma Stone, Sonoya Mizuno | Tüm oyuncuları ve ekibi görün »

Lost In Space (2018 -)

Netflix en iyi bilim kurgu dizileri

‘ Lost In Space ‘ Dünya göksel bir cisim tarafından vurulduğunda ve insan yaşamının ciddi tehdit altına girdiği bir gelecekte geçer. Dizide, tüm insanlar Dünya’dan tahliye ediliyor ve insanların kolonileştirmeyi planladığı Alpha Centauri yıldız sistemine gönderiliyor. Her aileye gidecekleri yere uçmaları için bir uzay gemisi veriliyor. 

Tüm uzay gemileri ilk önce Resolute adlı bir gemide birlikte uçuyor. Ancak gemiler bir uzaylı robot tarafından saldırıya uğradı ve tüm bu uzay gemileri Resolute’tan uzaklaştı ve yaşanabilir bir gezegene indi. 

Yaratıcılar: Matt Sazama, Burk Sharpless, Irwin Allen
Başrolleri: Maxwell Jenkins, Molly Parker, Toby Stephens | Tüm oyuncuları ve ekibi görün »

Altered Carbon (2018 –)

Netflix en iyi bilim kurgu dizileri

Bu bilim kurgu dizisi, bugünkü tarihten yaklaşık 360 yıl sonrasını anlatıyor. Dizi de bu dünyada, insan beyninin ve anılarının ve diğer tüm bilgilerin bir diskte saklanabileceğini görüyoruz. Bu anılar ve bilgiler bir bedenden diğerine aktarılabilir. Ancak bu sistemin bir tehlikesi var. 

Disk herhangi bir şekilde hasar görürse, onu takan kişi otomatik olarak ölür. Bunlar, Dünyayı ele geçiren Yeni Dünya Düzeni’nin çalışmalarıdır. Bu yöntemle dünyayı kontrolleri altına almak istiyorlar. Ancak Elçiler olarak bilinen bir grup isyancı vardı. Bu grup bir isyanda öldü ve sadece bir kişi hayatta kaldı. Adı Takeshi Kovacs ve bu adamın diski, ona özgürlüğünü bahşedebilecek zengin bir adam tarafından bulundu. Ancak Kovacs’ın bunu yapmak için bir cinayet davasını çözmesi gerekiyor.

İLGİLİ HABER
Öğrendiğinizde İşinize Yarayacak En İyi Bilgisayar Programları

Oluşturan: Laeta Kalogridis
Başrolleri: Chris Conner, Renée Elise Goldsberry, Dichen Lachman | Tüm oyuncuları ve ekibi görün »

Fargo 5. sezon ne zaman?

Fargo 5. sezon ne zaman?

Zamlı Rakı Fiyatları 2021

Rakı Fiyatları Ne Oldu? | Zamlı Rakı Fiyatları 2021