Hâlâ Nasıl Yazılır? Hâlâ mı Hala mı? Hâlâ’nın Doğru Yazılışı

  • Whatsapp
hala nasil yazilir

Yazım kurallarına dikkat eden vatandaşlar ‘Hâlâ nasıl yazılır?’ Sorusuna yanıt arıyorlar. Özellikle şapkalı harflerin bulunduğu Hâlâ gibi kelimelerin doğru yazılışının nasıl olduğu merak ediliyor. İşte tüm detayları ile Hâlâ kelimesinin TDK’ya göre doğru yazımı…

Loading...

Günlük hayatımızda mesajlaşırken veya resmi bir belge hazırlarken kelimelerin yazılışında hata yapabiliyoruz. En çok hata yapılan kelimelerin başında gelen Hâlâ kelimesinin nasıl yazıldığı oldukça merak konusu olmaktadır.

hala nasil yazilir

Günlük hayatımızın dışında öğrencilere Türkçe sınavlarında kelimelerin doğru yazılışı sorulmaktadır. Özellikle Türkçe sınavlarında öğrencilere en çok sorulan sorulardan biriside Hâlâ mı Hala mı? sorusudur.

Öğrenciler Hâlâ kelimesinin şapkalı mı yoksa şapkasız mı yazıldığını merak ettiği için internette Hâlâ’nın doğru yazılışını araştırmaktadır.

Hâlâ Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Hâlâ mı Hala mı?

Oldukça merak konusu olan Hâlâ kelimesi nasıl yazılır? sorusu Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından cevaplanmıştır. TDK’ya göre Hâlâ kelimesi şapkalı olarak yazılır. Yani Hâlâ kelimesinin şapkalı yazımı doğru “Hala” şeklinde yazılması yanlış kullanım olmaktadır.

Hâlâ Kelimesi Cümle İçinde Nasıl Kullanılır?

Hâlâ kelimesini cümle içerisinde örneklendirmek gerekirse;

  • ‘’Saat kaç oldu hâlâ gelmedi’’
  • ‘’Bana yalan söylemene rağmen hâlâ seni seviyorum’’
  • ‘’İlaç içmeme rağmen hâlâ iyileşemedim’’
  • ‘’Kursa gitmeme rağmen hâlâ İngilizce öğrenemedim’’

Hâlâ Kelimesinin Anlamı Nedir?

Loading...

Hâlâ kelimesi ‘şimdiye kadar, o zamana kadar, hâlen, henüz’ şeklinde tabir edilebilmektedir. Doğru yazılışı üzerinden farklı cümleler içerisinde kullanabilirsiniz.

Hâlâ Kelimesinin Parmak Alfabesiyle Gösterilişi

hâlâ

Kelimelerin Anlamları ve Yazılışları Hakkındaki Diğer İçerikler

İyi ki Nasıl Yazılır? 

ASMR Ne Demek?

Toxic Ne Demek?

Yurtdışı Nasıl Yazılır?

Related posts