in

Windows 10’da Oyun Performansı (FPS) Nasıl Arttırılır?

PC oyunları, konsol oyunları kadar basit değildir. Tak ve çalıştır yerine, oyunlarınızın sorunsuz çalışması için daha çok tak ve dua et mantığında çalışırlar. Durum böyle olunca bizde bu makalede, bilgisayarınızı oyun oynamak için nasıl optimize edeceğinizi, FPS’yi nasıl artıracağınızı anlatacağız.

Assassin’s Creed ValhallaGTA VArk: Survival Evolved , RustCall of DutyFortnite ve Destiny 2 gibi popüler oyunlarda daha iyi FPS için Windows 10’u nasıl optimize edeceğinizi göstereceğiz.

Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır? 2021

 • Windows 10’da Oyun Modunu Etkinleştirin
 • Oyunlardaki Çözünürlüğü Düşürün
 • Oyunun Grafik Ayarlarını Değiştirin
 • Grafik Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin
 • Kullanılmayan Programları Kaldırın
 • Wi-Fi’nizi Güçlendirin
 • Nvidia Kontrol Panelini Ayarlayın
 • Bilgisayarınızı Serin Tutun
 • Arka Plan Windows Hizmetlerini Kapatın

Şimdi hazırsanız, Windows masaüstü PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızı en iyi duruma getirebilecek en iyi performans ayarlarına bir göz atalım.

Düşük FPS Nedir ve Buna Ne Sebep Olur?

Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır? 2021

Düşük FPS veya saniyedeki kare sayısı, bilgisayarınızın düzgün çalışması için yeterli güce veya belleğe sahip olmadığı için oyununuzun yavaşlamasıdır. Düşük FPS’nin yaygın nedenleri, zayıf bir grafik kartı, eski grafik sürücüleri, eski bir CPU veya yetersiz RAM’dir.

Filmler gibi oyunlar da monitörünüzde hızlı bir dizi kare şeklinde görüntülenir . Monitörünüzde her saniye gösterilen kare sayısı kare hızınız olarak bilinir ve saniyede FPS cinsinden ölçülür. 

Bilgisayarınız tüm bu kareleri oluşturmaya yetecek kadar güçlü değilse kare hızı düşecektir. Bu, oyunun ağır çekimde çalışıyormuş gibi görünmesine ve hissetmesine neden olur.

Bu makaledeki FPS güçlendirici ipuçları, size FPS’yi nasıl artıracağınızı ve bilgisayarınızı oyun oynamak için nasıl hızlandıracağınızı göstermekle ilgilidir .

Bilgisayar Oyunlarında FPS Nasıl Arttırılır? 2021 (Windows 10)

Bu en etkili FPS arttırma yöntemlerini uygulayarak oyun performansınızı en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. İşte FPS artırmak için yapabileceğiniz en iyi püf noktaları:

1. Windows 10’da Oyun Modunu Etkinleştirin

Oyun Modu, Windows 10’u oyun için optimize etmek üzere tasarlanmış yerleşik bir araçtır. Oyun Modu , bilgisayarınızın oyunlarınızda FPS’yi artırmasına yardımcı olmak için Windows güncellemeleri ve uygulama bildirimleri gibi arka plan etkinliklerini devre dışı bırakır .

2019 ortalarından beri Windows 10’da Oyun Modu varsayılan olarak gelir. Bilgisayarınız oyun oynadığınızı algılayabilmeli ve kaynaklarını buna göre önceliklendirebilmelidir.

İLGİLİ HABER
PUBG Lite Kullananlara Üzücü Haber! PUBG Lite Ne Zaman Kapanacak?

Daha fazla FPS elde etmek için bilgisayarınızda özel Windows 10 oyun modunu nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Başlat menüsündeki dişli simgesine tıklayarak Ayarlarınızı açın .
Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır? 2021
 • Oyun kategorisini seçin .
Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır? 2021
 • Soldaki menüden Oyun Modu’nu seçin ve Oyun Modu anahtarının Açık konuma getirin.

Artık oyun modu, Windows 10’da her oyun oynadığınızda FPS’yi artırmaya ve performansı artırmaya yardımcı olmaya başlayacaktır.

2. Oyunlardaki Çözünürlüğü Düşürün

Süper yüksek kaliteli bir oyun PC’niz yoksa, daha yüksek FPS için grafik bölümünde bazı fedakarlıklar yapmanız gerekebilir. Ortalama bir bilgisayar, modern oyunları ultra yüksek çözünürlüklerde çalıştıramaz.

Çözünürlük arttıkça, ekranınızdaki piksel sayısı ve GPU’nuzun üzerindeki baskı da artar. Oyununuzun çözünürlüğünü düşürmek, GPU’nuzun işini kolaylaştırarak FPS’yi iyileştirebilir.

Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır? 2021
Oyununuzun çözünürlüğünü azaltmak FPS’i artırmaya yardımcı olabilir.

Çözünürlüğünüzü 1080p’den (1080 x 1920) 900p’ye (900 x 1600) düşürmek, toplam piksel sayısını % 30’un biraz üzerinde azaltacaktır. Çözünürlüğü 720p’ye daha da düşürmek, size orijinal 1080p ayarınızın yaklaşık yarısı kadar piksel verir ve bu FPS arttırmak için iyi bir çözümdür.

3. Oyunun Grafik Ayarlarını Değiştirin

Oyununuzun çözünürlüğü ile uğraşırken, ek bir FPS desteği için oyunun video ayarlarını da değiştirin. Bazı oyunların: ultra, yüksek, orta, düşük vb gibi ayarları vardır. Bu ayarları değiştirerek oyun performansınızı arttırabilirsiniz.

Oyununuzdan daha fazla FPS almaya çalışmak için aşağıdaki ayarlardan bazılarını değiştirin.

 • Grafik ayrıntıları: Gölgeler, aydınlatma, dokular ve yansımalar gibi şeylerin kalitesini azaltın. Oyununuz biraz daha az gerçekçi görünecek, ancak karşılığında daha sorunsuz çalışmaktadır.
 • Draw distance: Yapabiliyorsanız, oyunun uzaktaki nesneleri oluşturmasını önlemek için yükleme mesafesini azaltın. 
 • Grafik efektleri: Hareket bulanıklığı, mercek parlaması ve diğer grafik parlama türlerini azaltın veya bunlardan kurtulun. 
 • VSync: VSync, Monitörünüz aynı anda birden fazla karenin bölümlerini gösterdiğinde ekran yırtılmasını önlemek için tasarlanmıştır. VSync, oyunun kare hızını monitörünüzün yenileme hızıyla senkronize eder. Ancak bazen FPS’i düşürebilir. Kapatın ve ne olacağını görün. Ekranın yırtıldığını fark ederseniz, tekrar açın.

4. Grafik Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

Grafik kartınız oyun deneyiminizin merkezinde yer alır, ancak doğru grafik sürücüsü olmadan bilgisayarınızın gerçek performansını ortaya çıkaramazsınız. Grafik kartı sürücünüzü güncellemek, FPS arttırmak için ideal bir yöntem olabilir. Oyun performansının güncellenmiş sürücülerle nasıl geliştiğini gösteren GPU üreticisi Nvidia’nın bu konu hakkında hazırladığı grafiklere bir göz atın.

Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır? 2021

Sahip olduğunuz GPU’ya bakılmaksızın, sürücünüzü güncellemek size anında bir FPS artışı sağlayabilirAVG Driver Updater, bilgisayarınızın tüm sürücülerini otomatik olarak günceller.

5. Kullanılmayan Programları Kaldırın

Windows, PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza yüklediğiniz her program tüm oyun performansınızı doğrudan etkiler. Bunun nedeni, pek çok programın kullanılmadıklarında bile arka planda çalışmasıdır.

İLGİLİ HABER
PC Oyuncuları 2020'de Oyunlar İçin 4,5 Milyar Dolar Harcadı

Özellikle arka planda çalışan programları kaldırırsanız oyunlarda FPS artışı yaşadığınızı anında fark edeceksinizdir.

6. Wi-Fi’nizi Güçlendirin

Yavaş bir internet bağlantısı oyunlarda fazladan gecikmeye neden olabilir. Dolayısıyla, FPS’nizi artırmayacak olsa da, Wi-Fi sinyalinizi artırmak, gecikmeyi azaltmanıza ve oyun performansını artırmanıza yardımcı olabilir.

7. Nvidia Kontrol Panelini Ayarlayın

Tüm Nvidia sürücüleri, ekran kartı ayarlarınız üzerinde daha fazla güç ve bilgisayarınızı oyun oynamak için optimize etmeniz için performans sağlayan kendi kontrol panelleriyle birlikte gelir. Seçenekler listesini gözden geçirin ve FPS’yi artırmak ve PC’niz için performans ile görsel kalite arasında doğru dengeyi bulmak için ince ayar yapın.

Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır? 2021

Nvidia Denetim Masasına ulaşmak için masaüstünüze sağ tıklayın, Nvidia Denetim Masası’nı seçin ve soldaki 3B Ayarlarını Yönet kategorisini seçin . Bunlar, daha az bilinen ancak yine de ince ayar yapmak için önemli ayarlardan bazıları:

 • Maksimum Önceden Oluşturulmuş Çerçeveler: Bu, işlemcinin grafik kartına aktarmadan önce hazırladığı çerçeve sayısını kontrol eder. Bu değeri artırmak, daha akıcı bir oyun deneyimi sağlar,
 • İş Parçacıklı Optimizasyon: Bu seçenek her zaman Açık olmalıdır , çünkü modern çok çekirdekli işlemciler için çok iş parçacıklı optimizasyon desteğine izin verir.
 • VSync: Bu, grafik kartınızın oluşturduğu kareleri monitörünüzün yenileme hızıyla senkronize eder. Devre dışı bırakırsanız, oyunların daha sorunsuz çalıştığını fark edebilirsiniz, ancak ekranın bazı bölümleri doğru şekilde işlenmeyebilir. VSync’i yalnızca monitörünüz oyununuzdan daha yüksek bir kare hızına sahipse devre dışı bırakın.

8.  Bilgisayarınızı Serin Tutun

Bilgisayarınız ne kadar ısınırsa performansı da o kadar kötüleşir: sıcak bir bilgisayar, işleri yavaşlatarak sıcaklığı kendi kendine düzenlemeye çalışır. Daha tutarlı yüksek performans için bilgisayarınızı nasıl serin tutacağınız aşağıda açıklanmıştır :

 • Dizüstü bilgisayarınızın fanlarını ve havalandırma deliklerini temizleyin. Toz biriktikçe, dizüstü bilgisayarınız sıcak havayı verimli bir şekilde dışarı atamaz. Bu yüzden bilgisayarınızı düzenli bir şekilde fiziksel olarak temizlemeniz gerekmektedir.
 • Kucağınıza koymayın. “Dizüstü bilgisayar” kelimesi yanıltıcıdır. Altında hava dolaşımı olabilmesi için dizüstü bilgisayarınızı düz bir yüzeye yerleştirin. Bilgisayarınız kucağınızda ya da bir halı ya da battaniyenin üzerindeyse ısınmaya ve yavaşlamaya başlar.
 • Bir soğutma platformu kullanın: Harici bir soğutma standı, hava akışını iyileştirmek için dizüstü bilgisayarınızın alt tarafına soğuk hava üfler. 
İLGİLİ HABER
PUBG Lite 29 Nisan'da Dünya Çapında Resmi Olarak Kapatılacak: İşte Nedeni

9. Arka Plan Windows Hizmetlerini Kapatın

Oyun dizüstü bilgisayarınızda FPS artırmak söz konusu olduğunda sistem içi ayarlar size çok yardımcı olacaktır. Bilgisayarınızı oyunlarda optimize etmek için Windows hizmetleri dahil uygulamaların arka planda çalışmasını önlemek FPS arttırma konusunda iyi bir yöntemdir.

 • Başlat menüsünü açın ve arka plan uygulamaları yazın . Sonuçlardan Arka plan uygulamaları’nı seçin .
Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır? 2021
 • Tüm uygulamaların arka planda çalışmasını önlemek için üstteki anahtarı Kapalı konumuna getirin.

En İyi Windows 10 Programları

Öğrendiğinizde İşinize Yarayacak En İyi Bilgisayar Programları

dm nedir ne anlama geliyor

DM Nedir? Sosyal Medyada DM Ne Anlama Geliyor?