Endonezya’da COVİD-19 Paniği! Ölüm Sayısı 100.000’i Aştı

  • Whatsapp
Endonezya covid 19

Endonezya, 3 Ağustos’ta COVID-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 100.000’i aştı. Ülke, koronavirüsün delta varyantının neden olduğu en kötü pandemi dalgasıyla mücadele ediyor. 

Loading...

Endonezya’nın Mayıs sonunda 50.000 ölüm sınırını geçmesi 14 ay sürdü ve bunu ikiye katlaması dokuz haftadan biraz fazla sürdü. Çarşamba günü, Endonezya sağlık bakanlığı verileri Endonezya’nın toplam COVID-19 enfeksiyonu sayısının 3,5 milyonu aştığını gösterdi.

Endonezya’da Koronavirüs İle Ölenlerin Sayısı 100.000’i Aştı

Endonezya’da Koronavirüs nedeni ölenlerin sayısı 1.747 artarak 100.636’ya ulaştı. Associated Press, evde ölümleri takip eden bağımsız bir virüs veri grubu olan LaporCOVID-19’a atıfta bulunarak, Haziran ayının başından bu yana evde kendi kendine izolasyon sırasında 2.800’den fazla kişinin öldüğünü bildirdi. 

Loading...
Endonezya covid 19

LaporCOVID-19 kurucularından Ahmed Arif, Associated Press’e bu ölümlerin bazılarının bildirildiğini, bazılarının ise bildirilmediğini söyledi. The Associated Press’e konuşan Arif, Endonezya’da insanların hastaneler tarafından reddedildiğini ve evlerinde ilaçlara sınırlı erişimlerinin olduğunu açıkladı. Rapora göre, evlerinde COVID-19 hastalarının oksijen kaynağı ve koruyucu ekipmanı yoktu ve bu da ölümlerine neden oldu.

Sağlık çalışanları COVID-19’a kurban gittiğinden, tıbbi personel sıkıntısı Endonezya’daki koronavirüs krizini artırdı. Endonezya Hastaneler Birliği genel sekreteri Lia Partakusuma, Associated Press’e yoğun bakım yataklarında sıkıntılar yaşadıklarını bildirdi. 

COVID-19 vakalarındaki artışın ortasında Endonezya hükümeti aşı çalışmalarını hızlandırdı. Ülke ayrıca ülkenin endüstriyel oksijen üretiminin çoğunu tıbbi kullanım için yönlendirdi. Yetkililer, daha fazla COVID-19 hastasını barındırmak için daha fazla izolasyon merkezi ve sahra hastanesi inşa etti. Yetkililer ayrıca hastanelere ilaç tedarikini de artırdı. 

Related posts