Elon Musk, SpaceX’in Gerçek Adını ve Hedefini Açıkladı

  • Whatsapp
spacex ismi

Herkes SpaceX’in neden böyle bir ismi olduğunu merak etmiştir. SpaceX’in CEO’su Elon Musk, uzay şirketinin gerçek adını ve hedefini açıkladı. Öğrenmek için okuyun.

Loading...

SpaceX, aslında Space Exploration Technologies Corporation olarak adlandırılmaktadır. SpaceX, şirketin tam adının kısaltmasıdır. Elon Musk, SpaceX resmi adını Twitter’da paylaştı. SpaceX’in “resmi adı” Space Exploration Technologies Corporation’ın kısaltması olduğunu bildirdi. 

Elon Musk, Mars’ta Kolonileşmek ve Uzay Taşımacılığının Maliyetini Azaltmak İstiyor

Britannica’ya göre SpaceX, 2020 yılında kurulmuş bir Amerikan ticari havacılık ve uzay şirketidir. Şirketin merkezi Hawthorne, California’dadır. SpaceX’in amacı, Musk tarafından belirtildiği gibi “Mars‘ın kolonizasyonunu sağlamak için uzay taşımacılığı maliyetini azaltmak”.

SpaceX’in Evrimi

spacex roketleri

Şirket, uzay aracı yapımı işine küçük uyduları yörüngeye göndermek için tasarlanmış iki aşamalı yakıtlı bir araç olan Falcon 1 roketi ile girdi. Raporlara göre, Falcon Rocket, rakiplerine kıyasla inşa etmek ve işletmek için çok daha ucuzdu. 

Loading...

Şirket ayrıca, uzay aracı için ucuz bir bütçe sağlayan kompakt, enerji verimli bir sistem olan Merlin motorunu geliştirdi. Önümüzdeki zamanlarda şirket, daha sürdürülebilir uzay yolculuğu için yeniden kullanılabilir uzay fırlatma araçları üretmeyi dört gözle bekliyor.

Falcon 1’den Dragon Kapsülüne

SpaceX, 30 Mayıs 2020’de Dragon Capsule’de ilk mürettebatlı uçuşunu başlattı. Astronotlar Doug Hurley ve Robert Behnken, ticari uzay uçuşuyla uzaya seyahat eden ilk insanlardı.

Şirket, ilk uzay denemesini Mart 2006’da yapan Flacon 1 ile başladı. Ancak bir yakıt sızıntısı nedeniyle başarısız oldu. Ardından Mart 2007 ve Ağustos 2008’de iki deneme daha yaptı.

spacx Dragon

Falcon 1’den Falcon 9’a yolculuk, SpaceX için bir kilometre taşıydı. Aralık 2010’da şirket, Dragon kapsülünü başarıyla yörüngeye fırlatan ve Dünya’ya geri gönderen ilk ticari uzay uçuşu şirketi oldu. 

İlk roket Dünya’ya döndüğünde, 2017’de yeniden fırlatma sırasında yeniden kullanıldı. Bu arada şirket, 2018’de uzaya ilk test uçuşunu yapan bir Falcon Heavy Rocket geliştirdi. Güneş’in etrafındaki yörüngeye bir Tesla yerleştirdi. Şirket şimdi ise 2023 yılına kadar uzay taşımacılığı maliyetini azaltmaya çalışıyor.

Related posts