in

Dişler Neden Sararır ve Bunun Olmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Sarı dişlerin çarelerine geçmeden önce, dişlerimizin neden ilk etapta sarardığını anlayalım. Sarı dişlerin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

  • Sigara içmek gibi sağlıksız yaşam tarzı aktiviteleri
  • Aşırı kahve ve karbonhidrat içeriği içeren bir diyet
  • Sürekli diş macunu kullanımı nedeniyle diş minesinin incelmesi
  • Dişlerle reaksiyona girebilen ilaç tüketimini gerektiren temel sağlık sorunları 
  • Yaşlanma dişlerde renk değişikliğine neden olabilir 

Sağlıklı, beyaz dişler elde etmek için ipuçları

Dişler Neden Sararır ve Bunun Olmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?
  1. Elma sirkesi: PubMed Central’da yayınlanan “Sirkenin diş beyazlatma ve diş sert dokularındaki etkileri” adlı bir araştırmaya göre elma sirkesinin dişlerin daha beyaz olmasına yardımcı olabileceği gösterildi. Ancak kullanımı diş yüzeyine zarar verebileceğinden minimum miktarlarda kullanmanız gerekmektedir.
  2. Fırçalama: Dişlerinizi sağlıklı tutmak için günde en az iki kez 2-3 dakika fırçaladığınızdan emin olun. Dilinizin yanı sıra ağzınızın her yerini temizleyin. Dişlerinizi daha beyaz hale getirmek için diş beyazlatıcı bir diş macunu tercih edebilirsiniz. 
  3. Sağlıklı beslenme: C vitamini, lif, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet tüketin. Dişlerinizin ve vücudunuzun genel sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Dişlerde renk değişikliğine neden olabilecek çilek, kahve, pancar gibi gıdalardan kaçının.
  4. Aktif kömür: Diş macunu üreten çeşitli şirketler, aktif kömür içeren bir dizi diş macunu pazarlamaktadır. Doğru nedenlerle dişlerin beyaz kalmasına ve lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Aktif kömürü dişlerinize sürterek ve daha sonra durulayarak kapsül şeklinde de kullanabilirsiniz. 
İLGİLİ HABER
Kadınlarda Orgazm Sorunlarına Neler Sebep Olabilir?

PUBG Lite 29 Nisan'da Dünya Çapında Resmi Olarak Kapatılacak: İşte Nedeni

PUBG Lite 29 Nisan’da Dünya Çapında Resmi Olarak Kapatılacak: İşte Nedeni

Monarca 3. Sezon Ne Zaman? | 3. Sezon Olacak mı?

Monarca 3. Sezon Ne Zaman? | 3. Sezon Olacak mı?