in

CS:GO Ping Sorunu Yaşayanlar Toplanın! İşte CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri

CS: GO’da yüksek ping mi yaşıyorsunuz? Merak etmeyin – yalnız değilsiniz. Bu oldukça yaygın bir sorundur ve genellikle çözülmesi çok zor değildir. Bu rehberde yer alan yöntemleri uygulayarak CS:GO ping sorununu çözebilirsiniz.

Ping değerinin yüksek olup olmadığı nasıl belirlenir?

Gecikme olarak da adlandırılan Ping, bilgisayarınızdan gönderilen verilerin merkezi bir sunucuya ulaşması ve yanıtın geri dönmesi için gidiş dönüş süresini ölçer. Ping veya gecikme birimi milisaniye veya kısaca ms’dir. 

İyi bir ping süresinin ne olduğunu bilmek istiyorsanız yanıtlar değişebilir. En genel anlamda, ping süresi için böyle bir standart yoktur, çünkü gecikme büyük ölçüde siz ve oyunun sunucusu arasındaki mesafeye göre belirlenir. Ancak oyunlarda gözle görülür gecikme artışları yaşıyorsanız, bu, ping’inizin büyük olasılıkla yüksek olduğu anlamına gelir.

Genellikle ping süreniz 30 ms’nin altındaysa, çevrimiçi oyunları oldukça sorunsuz oynayabilirsiniz; ancak 100 ms’nin üzerindeyse, gecikme sorunları ortaya çıkacaktır.

CS’de ping nasıl gösterilir?

CS: GO’da ping süresini nasıl göreceğinizden emin değilseniz, işte nasıl yapabileceğiniz:

1) CS: GO’yu başlatın. Sol bölmede, Ayarlar penceresini açmak için dişli simgesine tıklayın  . Ardından  Oyun Ayarları> Oyun  sekmesine gidin. Geliştirici Konsolunu Etkinleştir (~)  öğesini bulmak için aşağıdaki listede ilerleyin  ve  Evet’i seçin .

CS:GO Ping Sorunu

2) Ayarlar  penceresinden çıkın. Daha sonrasında ise CS konsol panelini açın.

3) Komut satırı penceresine  net_graph 1 yazın  ve Gönder’e tıklayın . 

CS:GO Ping Sorunu

4) Artık  ekranınızın altında ping dahil birkaç gösterge görebilirsiniz  . 

CS:GO Ping Sorunu

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri

İşte birçok CS: GO oyuncusu için yararlı olduğu kanıtlanmış 6 ping düşürme yöntemi. Bu yöntemleri deneyerek CS:GO’daki ping sorununu düzeltebilirsiniz.

  • Modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın
  • Oyun önbellek dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın
  • Arka plan uygulamalarını kapatın
  • Aygıt sürücülerinizi güncelleyin
  • IP adresinizi yenileyin
  • Oyunu yeniden yükleyin
  • Wi-Fi’yi bir Ethernet bağlantısıyla değiştirin

Düzeltme 1: Modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın

Modeminizi ve yönlendiricinizi özellikle uzun süre kapalı olmadıklarında yeniden başlatmalısınız. Onlara soğumaları ve önbelleği temizlemeleri için biraz zaman verin. İşte bunu nasıl yapacağınız:

1) Hem yönlendiricinizi hem de modeminizi çıkarın.

CS:GO Ping Sorunu
modem

2) İki makinenin biraz soğuması için en az 30 saniye bekleyin.

3) Modemi tekrar takın ve gösterge ışıkları normal durumuna dönene kadar bekleyin. 

4) Yönlendiriciyi tekrar takın. Aynı şekilde, gösterge ışıkları normal durumuna dönene kadar bekleyin. 

5) Yönlendiricileriniz ve modeminiz düzgün şekilde yeniden başlatıldığına göre, yüksek ping sorununun devam edip etmediğini görmek için CS: GO’yu yeniden başlatabilirsiniz. Eğer CS: GO yüksek ping sorunu devam ediyorsa, sonraki düzeltmeye geçin.

Düzeltme 2: Oyun önbellek dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın

Bu yöntem, Steam oyunlarında meydana gelen çoğu sorun için hızlı bir çözümdür, bu nedenle yalnızca CS: GO için değil, aynı zamanda gerektiğinde diğer oyunlar için de geçerlidir. CS: GO önbellek dosyalarının bütünlüğünü doğrulamanız için uygulamanız gereken adımlar şunlardır:

İLGİLİ HABER
PUBG Sezon 18 Ne Zaman Gelecek?

1) Steam’de oturum açın. Ardından KÜTÜPHANE’yi tıklayın. Oyun listenizde Counter-Strike: Global Offensive’e sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri

2)  YEREL DOSYALAR  sekmesine gidin. Daha sonra  OYUN DOSYALARININ BÜTÜNLÜĞÜNÜ DOĞRULA… seçeneğini tıklayın .

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri

3) Doğrulama işleminin tamamlanmasını bekleyin. Oyun önbellek dosyalarınızda bir sorun varsa, bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bu yöntemi uyguladıktan sonra CS: GO’da yüksek ping olup olmadığını kontrol edin. Hâlâ sorun yaşıyorsanız , lütfen aşağıdaki düzeltmeye geçin.

Düzeltme 3: Arka plan uygulamalarını kapatın

Arka planda çok fazla uygulama olması ağınızı yavaşlatabilir ve yüksek ping sorunlarını tetikleyebilir. Bu durumda CS: GO oynamadan önce gereksiz programları kapatmalısınız. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1) Klavyenizde  Windows Logo tuşuna   ve  R’ye  aynı anda basarak çalıştır kutusunu açın ve resmon kodunu yazın.

CS:GO Ping Düşürme

2)  Kaynak Monitörü  penceresinde,    sekmesine tıklayın ve  Toplam (B / sn)  sütununa gelin. Bu sütunda hangi programın şu anda ağ kaynaklarınızın çoğunu kapsadığını anlayacaksınız.

3)  Devre  dışı bırakmak istediğiniz işleme sağ tıklayın ve İşlemi Sonlandır’ı seçin  .

4) İzin istenirse, İşlemi sonlandır’ı tıklayın.

! Ne tür programları kapattığınızı bildiğinizden emin olun. !

Bu düzeltme işe yaramadıysa, lütfen bir sonrakini deneyin.

Düzeltme 4: Aygıt sürücülerinizi güncelleyin

Birçok oyuncu tarafından bildirildiği üzere, CS: GO’daki ping süreleri, aygıt sürücülerini güncelledikten sonra normale dönmektedir. Tüm aygıt sürücülerinizin (özellikle ağ kartı sürücülerinizin) güncel olup olmadığından emin değilseniz, kontrol etmelisiniz.

İLGİLİ HABER
Epic Games yavaş indirme sorunu çözümü

Bunu, her seferinde Windows Aygıt Yöneticisi’nden yapabilirsiniz. Ancak bu çok zaman ve sabır gerektirir ve sürücülerinizden herhangi biri güncel değilse, onları manuel olarak güncellemeniz gerekir, bu da zor ve risklidir. Aygıt sürücülerinizi manuel olarak güncellemek için zamanınız, sabrınız veya bilgisayar beceriniz yoksa, bunu  Driver Easy ile otomatik olarak yapabilirsiniz.

1)   Driver Easy’yi indirin ve kurun.

2) Driver Easy’yi çalıştırın ve  Şimdi Tara  düğmesine tıklayın. Driver Easy daha sonra bilgisayarınızı tarayacak ve sorunlu sürücüleri tespit edecektir.

CS:GO Ping Düşürme Yöntemi

Sürücülerinizi güncelledikten sonra, csgo yüksek ping sorununun devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer devam ediyorsa, aşağıdaki yöntemi deneyin.

Düzeltme 5: IP adresinizi yenileyin

IP adresinizi yenilemek için aşağıdaki prosedürü gerçekleştirmelisiniz:

1) Görev çubuğunuzda, arama kutusuna command yazın. Ardından Komut İstemi sonucuna sağ tıklayın  ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin .

CS:GO Ping Düşürme Yöntemi

2) Komut istemi pencerenizde ipconfig / release komutunu girin:

Klavyenizdeki Enter tuşuna basın   ve sürüm tamamlanana kadar bekleyin.

3) Ardından ipconfig /renew komutunu yazın:

Klavyenizdeki Enter tuşuna basın   ve yenileme tamamlanana kadar bekleyin.

4) Bu sefer ise ipconfig /flushdns kodunu girin:

Klavyenizdeki Enter tuşuna basın ve işlem tamamlanana kadar bekleyin.

Komut İstemi penceresinden çıkın. Şimdi ping sürenizi CS: GO’da görmek için kontrol edin. Hala çok yüksekse, bir sonraki düzeltmeye geçin.

Düzeltme 6: Oyunu yeniden yükleyin

Yukarıdaki düzeltmeler sorununuzu kesinlikle çözmediyse, CS: GO’yu yeniden yüklemeli ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmelisiniz. İşlem oldukça basit – sadece oyunu kaldırın ve ardından Steam’den yeniden yükleyin. Her şey bittiğinde, CS: GO’yu başlatın ve ping sürenizi kontrol edin. Hala çok yüksekse, deneyebileceğiniz son bir düzeltme var.

Düzeltme 7: Wi-Fi’yi bir Ethernet bağlantısıyla değiştirin

Dürüst olmak gerekirse, bu düzeltme yalnızca Wi-Fi kullanıcıları içindir. Kablosuz ağ, kablolu ağ kadar kararlı olmadığından, bilgisayarınız Wi-Fi’ye bağlıysa daha fazla kesinti yaşarsınız. Örneğin, yönlendiricinizden uzakta bir odada CS: GO oynarken, alınan Wi-Fi sinyali oldukça zayıf olabilir, dolayısıyla bir gecikme sorununun nedeni budur.

Bu sorunu çözmek için Wi-Fi’yi bir Ethernet bağlantısıyla değiştirmelisiniz. Ayrıca, kablosuz telefonlar ve mikrodalga fırınlar gibi Wi-Fi sinyalinizi zayıflatan olası kablosuz parazitlerden kaçınmalısınız. Bunları modeminizden uzağa yerleştirin veya bu gibi cihazları bir yere taşıyın.

Zamlı Rakı Fiyatları 2021

Rakı Fiyatları Ne Oldu? | Zamlı Rakı Fiyatları 2021

Rocket League Mobil Oyunu

Rocket League Mobil Oyunu Duyuruldu! Rocket League Sideswipe Geliyor