Cardano (ADA) Coin Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

  • Whatsapp
Cardano (ADA)

2017 yılında piyasaya sürülen Cardano (ADA), genellikle üçüncü nesil kripto para birimi olarak anılır. Daha sürdürülebilir ve ölçeklenebilir olmayı hedeflerken, Bitcoin ve Ethereum’un yaptıklarını temel alır. Bu, çok daha çevre dostu, daha hızlı ve daha güvenli olduğu anlamına gelir.

Loading...

Oldukça fazla potansiyele sahip olmasına rağmen, Cardano henüz ana akımın dikkatini çekmedi. Cardano (ADA) coin satın almayı düşünüyorsanız, önce bilmeniz gerekenler burada.

1. Cardano Coin Madenciliği Daha Tasarrufludur.

Cardano‘nun büyük bir avantajı, çevre dostu bir kripto para olmasıdır. Kolay bir karşılaştırma için, Cardano, Bitcoin ve Ethereum’un yılda ne kadar enerji kullanacağı aşağıda açıklanmıştır.

  • Cardano: 6 gigawatt saat
  • Bitcoin: 130 terawatt saat
  • Ethereum: 50 terawatt saat

Bir terawatt’ın 1.000 gigawatt’a eşit olduğunu unutmayın. Başka bir deyişle, Bitcoin, yaklaşık 45 milyon nüfusu olan Arjantin kadar enerji tüketiyor. Cardano ise yaklaşık 600 ev kadar enerji tüketiyor.

Bunun nedeni, Cardano’nun işlemleri doğrulamak için hisse kanıtı adı verilen farklı bir sistem kullanmasıdır. Proof of stake, herhangi bir zamanda işlemleri doğrulayan cihaz sayısını sınırlar ve bu da enerji kullanımını makul tutar. Öte yandan, Bitcoin ve Ethereum, iş kanıtı modelini kullanır. İş kanıtı, ilgili cihaz sayısını kısıtlamaz ve bu, aşırı derecede yüksek enerji kullanımına yol açabilir. 

2. Cardano’nun Kurucusu Ethereum’un Yaratılmasına Yardım Etti.

Cardano (ADA) Coin Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’u kuran ekibin bir parçasıydı. Ancak, Hoskinson bunun ticari bir proje olmasını isterken, Buterin kar amacı gütmeyen bir proje olmasını istedi. Bu anlaşmazlık nedeniyle Buterin, 2014 yılında Hoskinson’ı Ethereum ekibinden çıkardı.

Loading...

Hoskinson, 2015 yılında Cardano’yu geliştirmeye başladı ve Ethereum ile birçok benzerliği var. Hem Cardano hem de Ethereum, diğer insanların uygulama geliştirmek için kullanabileceği programlanabilir blok zincirleridir ve ikisi de akıllı sözleşmeler kullanır.

3. Çok Sayıda İşlemi Gerçekleştirebilir.

Ölçeklenebilirlik, en büyük kripto para birimleri için bir sorun olmuştur. Bitcoin saniyede yaklaşık beş işlem gerçekleştirir ve Ethereum yaklaşık 15 işlem gerçekleştirir. Testlerde ise Cardano Coin saniyede 257 işlem gerçekleştirdi. 

4. Cardano’nun Geniş Bir Kullanım Alanı Vardır.

Cardano iddialı bir projedir ve teknolojisinin çeşitli endüstrilerde birçok potansiyel kullanımı vardır.

Cardano’nun farklı sektörlerdeki diğer kullanım örnekleri:

  • Sağlık hizmetleri: Cardano’nun blok zinciri, sahte ilaç satın alma riskinden kaçınmak için farmasötik ürünlerin kimliğini doğrulayabilir.
  • Finans: Cardano, gelişmekte olan ülkelerde insanların kimliklerinin bir kaydı olarak ve kredi puanlarını göstermek için kullanılabilir.
  • Tarım: Blockchain teknolojisi, çiftçiler, nakliyeciler ve tüccarlar için güvenilir tedarik zinciri takibi sağlayabilir.

5. Sınırlı Sayıda Cardano Mevcuttur.

Kripto para birimleri sabit veya sınırsız arza sahip olabilir. Bitcoin, asla 21 milyondan fazla Bitcoin olmayacağı için, sabit arzlı bir kripto para biriminin en ünlü örneğidir.

Cardano da aynı şekilde. Maksimum 45 milyar ADA arzı var ve şu anda dolaşımda yaklaşık 32 milyar ADA var. Bu tek başına fiyatın artacağını garanti etmez. Ancak Cardano popülerlik kazanırsa, sınırlı arz talebin artmasına yardımcı olabilir.

Related posts